10 grudnia, 2023

Co ciekawego znajdziemy w Trójmieście

Gdynia, Sopot i Gdańsk to miasta tworzące aglomerację Trójmiejską liczącą w zależności od przyjętej koncepcji od 750 tys. do 1500 tys. mieszkańców. W ostrożniejszych szacunkach liczbę mieszkańców liczy się tylko w granicach tych trzech w/w miast, natomiast w przypadku zsumowania wszystkich mieszkańców terenów zurbanizowanych połączonych ze sobą wraz z otaczającymi gminami, uzyskamy przeszło 1,5 mln ludzi.

Co zatem ciekawego znajdziemy w Trójmieście? Chyba łatwiej byłoby odpowiedzieć czego nie bylibyśmy tam znaleźć. Każde z miast ma bowiem coś do zaproponowania nam coś innego. Gdańsk słynie z pięknej starówki, zabytkowych kamieniczek, starych kościołów, i muzeów, do których warto się udać. Sopot to kurort leczniczy z pięknymi plażami, najdłuższym drewnianym molem w Europie, deptakiem, latarnią morską oraz pijalnią wód solankowych. Natomiast Gdynia, to nowoczesne miasto z uroczą, modernistyczną architekturą, nadmorskim bulwarem i wielkimi żaglowcami stacjonującymi przy nadmorskim skwerze.

Co więcej pas Trójmiejskiej aglomeracji rozciąga się w kierunku północno-południowym, mając od wschodu piaszczyste plaże, a od zachodu wzgórza pokryte lasem będące Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym.

Ponadto zawsze można zrobić szybki wypad nowoczesną koleją do przepięknego rejonu kaszubskich jezior, wybrać się do największego na świecie średniowiecznego zamku w Malborku, tudzież popłynąć promem na mierzeję Helską podziwiać bunkry i umocnienia wojskowe z zeszłego wieku.